Поради батькам щодо фізичного виховання дітей.

* щоденно разом із дітьми виконуйте ранкову гімнастику;
* здійснюйте загартовуючи процедури; виходьте на прогулянки;
* залучайте дітей до виконання основних рухів - вправляйте в ходьбі, бігу, стрибках, повзанні, лазінні,рівновазі, вправах із м'ячем;
* разом з дітьми здійснюйте пішохідні прогулянки, туристичні походи; грайте в рухливі, спортивні ігри;
* облаштуйте в квартирі, по можливості, спортивний куточок;
* катайтеся разом з дітьми на велосипедах, роликах; грайте у бадмінтон,теніс, футбол, баскетбол, з м'ячем; плигайте на скакалці; плавайте та грайте на воді;
* беріть участь разом з дітьми у проведенні свят, розваг, днів здоров'я, зборах, з питань здоров'я, фізичного виховання дітей.

Ранкова гімнастика.

Щоденне виконання ранкової гімнастики має велике значення з погляду оздоровлення. Більшість із Вас знають як корисно впливає гімнастика на здоров’я дітей. Виконуючи вранці деякі легкі комплекси вправ дитина отримує заряд бадьорості на цілий день. Ці вправи покращують всі дії органів та їх систем, сприяють розвитку необхідних рухових навиків, укріпленню м’язів, формуванню правильної постави. Ранкові вправи потрібно робити перед сніданком (тривалість вправ 5-6 хвилин). В холодну пору зарядку потрібно робити при відкритій фрамузі, в теплу пору – краще на вулиці. Дитина повинна бути одягнена так, щоб одяг не заважав рухові. Триматись прямо, поставивши ноги на ширині плечей. Плечі держати прямо, вільно рухати руками, не опускати голову.

Загартування

Якщо ви бажаєте бачити свою дитину фізично міцною і здоровою загартовуйте її. Для цього можна широко використовувати натуральні природні фактори – повітря, воду, сонце. Привчаючи дитину ще з раннього віку до свіжого повітря, холодної води, виховуйте у неї вміння долати труднощі. Але перш ніж розпочати загартовування обов’язково проконсультуйтеся з лікарем. Позитивний ефект від загартовування отримаєте тільки в тому випадку, якщо його проводити систематично з урахуванням індивідуальних особливостей вашої дитини.

Необхідно:
1. Врахувати вік, стан здоров’я.
2. Постійно проводити загартовуючі процедури.
3. Поступово збільшувати силу впливання природного фактору.

Фізичне виховання дітей в сім`ї

Всі батьки хочуть, щоб їх дитина виросла здоровою, сильною і міцною, однак часто забувають про те, що добрі фізичні команди обумовлені в першу чергу її руховою активністю.Тому вам, шановні батьки,необхідно піклуватися про правильний розвиток у дитини основних рухових навичок: ходьба, біг, лазіння по дробині, підлізання, стрибки, кидання…В сім`ї можуть бути використанні різні форми занять фізичними вправами – від простих (ранкова гімнастика) до складних (тренування в обраному виді спорту).

Це можуть бути:

· Ранкова гігієнічна гімнастика;
· Ранкова спеціалізована гімнастика;
· Фізхвилинки;
· Заняття з фізичної культури;
· Самостійні рухові заняття;
· Прогулянки(піші, лижні, велосипедні);
· Загартовуючі заходи;
· Рухові та спортивні ігри.

Що саме вибрати для фізичного розвитку дітей в сім`ї залежить від їх віку, статі, стану здоров’я.

 

 Успіху Вам у вихованні здорового малюка !

Як допомогти дитині заговорити?

Малюк вже вміє ходити, але от біда, він ще не навчився говорити. Як би дивно це не звучало, але в цей період батьки переживають за свою дитину найбільше, адже це складно жити, розуміючи, що дитина, ось уже на 2 дні, відстає від поставленої норми. Мама дуже турбується з цього приводу. Але ж це все марно, рано чи пізно дитина обов´язково заговорить, головне, щоб вона був без відхилень. І, якщо це так, залишається зовсім небагато - мати терпіння.

Давайте поміркуємо, як саме дитина починає говорити. Що штовхає її на це? Чи розуміє вона те, що в перший раз сказала? Отже, давайте по порядку. Дитину, на початку, можна прийняти за диктофон. Ми точно знаємо, що ви хоч коли небудь бачили і тримали в руках диктофон. Це пристрій, який записує інформацію, не думаючи про те, що він записує. Ви натиснули на кнопку - пристрій почав запис, а коли потрібно буде відтворити – він з легкістю це зробить. 
Тепер поговоримо трохи про можливості людини говорити. Ось дивіться, коли людина говорить, вона ставить язик в правильне положення, потім пускає повітря з певною швидкістю. Роблячи такі дії, людина вимовляє певні звуки, поєднуючи які, ми отримаємо слово. Непогано, чи не так? 
Це все, звичайно ж, добре, от тільки ми забули про один важливий момент - дитина не є пристроєм, при народженні вона не отримує «прошивку» (певну інформацію, яку вона буде використовувати для говоріння) і не починає сама говорити. «Прошивки» у малюка ще немає, і дати її йому ніхто не може. Але ж ніхто не забороняє йому самостійно створити нову «прошивку». Саме так це і відбувається. Дитина, дивлячись на дорослих, слухає що вони говорять, запам´ятовує деякі звуки і починає намагатися їх вимовити, ставлячи язик в різне положення. Тобто, він спочатку освоює звуки, потім намагається їх возз´єднати в одне ціле слово. У нього це, звичайно, не відразу виходить. Якщо міркувати довго і нудно, то ми відразу ж зрозуміємо, що дитина не може швидко навчитися розмовляти, і на це є свій ряд причин. 
Питання «як допомогти дитині заговорити» цікавить багатьох матусь. Але ж вони не розуміють, що шукаючи відповідь на дане питання, тлумачної відповіді вони не почують. Чому? Все просто. Дитина не буде вчитися швидше, навіть якщо її попросять. Адже їй ще не 15 років. Їй все одно, коли вона почне говорити. А от мамі - ні. Мама хвилюється, їй не відомо, чи зможе її дитина заговорити, чи вона вчиться цьому зараз. 
Так от, мами, знайте. Якщо ж ваша дитина чує, значить вона і намагається говорити. 
А тепер, власне, перейдемо до більш детального розгляду цього питання. Що, звичайно, мами роблять, щоб дитина стала говорити? Вони говорять з нею. Це, в принципі, правильно. Дитина буде чітко бачити, як ви рухаєте губами, вона буде добре вас чути. Але зациклюватися на самій дитині не варто, це буде не зовсім правильно. Ведіть бесіду по ходу догляду за дитиною, як ніби вона вже вміє говорити, задає вам питання і т. п. 
Ви повинні знати, що є два шляхи розвитку мови: пасивний і активний. Пасивний - це розуміння мови, ну а активний - говоріння. Як це відразу зрозуміло, пасивна мова розвивається набагато швидше. Вже в 10-12 місяців дитина розуміє, про що ведеться розмова. Знає назви предметів, але вимовити ще не може, на жаль. Не лякайтеся, якщо дитина не буде до двох років говорити. Вона все розуміє, ви не хвилюйтеся. Настане і її час. 
І саме цей час прийде дуже несподівано, тобто дитина може заговорити різко, коли цього ніхто і не очікував. І це цілком виправдано і зрозуміло. Адже уявіть собі тільки: протягом двох років ви запам´ятовували слова, але сказати нічого не могли. І тут, нарешті цей день настав! І ви починаєте висловлювати все, що хотіли протягом двох років. Тобто, ваша дитина в трьох річному віці по розвитку може перегнати тих дітей, які навчилися говорити раніше, тому турбуватися немає про що. 
Давайте зараз розглянемо способи, як допомогти дитині. Потрібно розуміти, що коли дитина каже слово на прохання батьків, це ще не означає, що малюк його говорить сам. Він просто повторює за вами, от і все. А от коли він навчиться говорити, він чітко і ясно буде розуміти, що саме він говорить. 
Так, зрозуміло, без дорослих дитина не зможе навчитися говорити, в той же час очевидно, що перші слова виникають тільки в спілкуванні з дорослим. Але спілкування дорослого з дитиною не може зводитися просто до копіювання мовних звуків. Слово - це насамперед знак, який відображає назву певного предмета. Тобто дитині потрібно показувати, про що йде розмова, а інакше вона просто не буде розуміти, про що взагалі йде розмова. Наприклад, можна гратися з малюком і іграшками. Ну і спілкуватися, одночасно. Тоді вона буде розуміти, про що розмова. Іграшки будуть предметами для спілкування. Гратися ви повинні разом, а не малюк сам на самоті. Якщо він буде гратися сам, тоді у нього не виникатиме необхідності попросити когось допомогти. Якщо він просить, ви повинні обов´язково допомогти йому. 
Що ж, ось ми і розібрали особливості навчання дитини мові. Як бачите, нічого складного в цьому немає. Головне спілкуватися з дитиною під час будь-яких дій, приділяти їй увагу, але не надмірно. Робіть все саме так, і ваша дитина обов´язково заговорить. 

Життя в кольорі: вчимося розрізняти кольори

Поспішаючи адаптувати свою дитину до навколишнього світу, багато батьків прагнуть скоріше познайомити її з властивостями предметів: формою, розміром, кольором. В останньому випадку найпоширенішою помилкою є спроба навчити малюка «розрізняти кольори». Насправді таке навчання в однорічному і півторарічному віці часто призводить до того, що дитина запам´ятовує назви, не зіставляючи їх з кольором.

Вчити розрізняти кольори немає необхідності - діти роблять це цілком самостійно незабаром після народження. Спочатку вони реагують на жовтий, потім до нього додаються помаранчевий, червоний, зелений і синій. Піврічна крихітка розрізняє і фіолетовий. Це пов´язано з особливостями розвитку зорового апарату. 
Коли батьки вважають, що вчать свою дитину розрізняти кольори, насправді вони навчають її усвідомлено їх визначати і називати, підбирати відповідні за кольором предмети. Це необхідні навички, так як саме на усвідомленні таких категорій, як колір, форма і розмір базуються уявлення дитини про світ і оточуючі явища. Саме тому, чим раніше дитина почне визначати колір і його назву, тим швидше вона буде розвиватися і засвоювати нову інформацію. 
У ранньому дитинстві дитина не здатна відокремити властивість предмета від самого предмета. Певний колір пов´язаний з певною іграшкою: червоний плавальний круг, жовте брязкальце, зелений м´яч. Часто батьки самі винні в тому, що малюк не може абстрагувати кольори: вони не дають можливості припустити, що помаранчевою може бути не тільки улюблена машинка, але і кубик з набору, і бабусині капці, і апельсин. Якщо давати малюку зрозуміти, що певний колір не обов´язково належить до певного предмету, то проблем з визначенням у подальшому не буде. Наприклад, на прогулянці або в магазині можна вказувати йому на різні предмети: «Подивися, от зелений келих, а цей м´ячик теж зелений. У тітки зелені чоботи, а он там зелений динозавр. І трава теж зелена». 
Дехто вважає, що діти не в змозі впоратися з визначенням відтінків, тому підміняють їх назви в процесі спілкування з малюками: рожевий стає червоним, бірюзовий - зеленим. Така підміна викликає лише плутанину, тому що два різних кольори називаються однаково. Насправді навіть півторарічна дитина вже відрізняє півтони, але часто не може їх правильно назвати, тому для самих маленьких іграшки і навколишні предмети краще підбирати в основних кольорах. 

Граємо в математику. Перший рахунок

Вже у 3 рочки багато малюків вміють рахувати в межах 3 - 5, а деякі - в межах 10, знайомі з поняттями "один", "багато". Чотирирічні діти з задоволенням перераховують предмети на прогулянках, розглядаючи ілюстрації, малюючи.

У 5-річному віці дитина не тільки рахує від 1 до 10, але і "навпаки" - від 10 до 1. Вона із задоволенням приймає участь у грі "Рахуй далі": дорослий кидає м´яч і говорить "один", малюк, піймавши м´яч, відправляє його назад і продовжує рахунок. 
Дуже корисною буде гра "Знайди сусідів": у числа 2 "сусіди" - 1 і 3. Як ти думаєш, які "сусіди" у числа 3? 
Зазвичай в цьому віці діти вже знайомі з цифрами. 
Виріжте невеликі квадратики з картону і напишіть на кожному число від 1 до 10. Запропонуйте дитині "правильно" викласти картки (по порядку). 
Малюкові сподобається гра "Яке число загубилося?": Попросіть його закрити очі і приберіть одну картку. Відкривши очі, дитина повинна визначити, якого ж числа не вистачає. 
Крім карток, можна використовувати кубики з цифрами. З них малюк із задоволенням побудує "числові сходинки", по яких пройде улюблене ведмежа, рахуючи від 1 до 10 і в зворотному порядку від 10 до 1. (Такий рахунок в результаті тренувальних вправ повинен бути доведений до автоматизму.) 
Отже, в ході ваших занять дитина повинна засвоїти, як кожне число позначається друкованою цифрою, яке місце займає воно в ряді від 1 до 10, після якого і перед яким числом його називають за рахунку. 
Малюк повинен зрозуміти, що кожне наступне число утворюється з попереднього і ще однієї одиниці (зрозуміло, це формулювання - для батьків, а не для запам´ятовування дітьми). 
Запропонуйте гру "Скільки стало?" Нехай малюк посадить на килимок три іграшки, а ви - ще одну. Запитайте, скільки їх стало. Зверніть увагу дитини на те, як вийшло чотири іграшки (до трьох додали один). 
Дуже корисними будуть ігри, в ході яких діти вчаться отримувати більше число з двох менших (як ми можемо перевезти на вантажівці 5 кубиків, якщо всі не поміщаються в кузові? Можна взяти спершу 4 кубики, а потім перевезти ще 1. Чи спочатку - 3, а потім 2 і т.д.) Вирішуючи подібні задачі, дитина засвоює склад чисел першого десятка. 
Розкладайте на тарілки яблука, розставляйте у вази квіти (Як ми можемо розкласти 9 яблук на 2 тарілки? Як 10 квітів можна розставити в дві вази?) Створюйте всілякі ігрові ситуації - і через деякий час ваш малюк, не замислюючись, розповість, що число 6 можна отримати, якщо до 5 додати 1, до 4 додати 2 або до 3 додати 3. 
При вивченні складу кожного числа можна використовувати такі ігри: 
"Знайди пару" (назви будь-яке число до 10. Ти вибрав 8? Тепер я візьму одну картку з цифрою, а ти підбери іншу так, щоб наші числа при додаванні утворили число 8.) Можна використовувати також усний варіант цієї гри. 
"Доповни число до...": Число, яке я назву, потрібно доповнити до 8. Я називаю 6. Скільки одиниць не вистачає, щоб стало 8?. Спочатку дитині легше буде впоратися із завданням, якщо ви використовуєте рахунковий матеріал (палички, кружечки тощо) Тоді малюк побачить, що потрібно взяти 2 одиниці, щоб число 6 доповнити до 8. Поступово потрібно перейти до виконання подібних завдань без опори на наочність. 
Додавання і віднімання в межах десяти. Задачі
Звичайно ж, ваш малюк вже знайомий з найпростішими прикладами на додавання і віднімання, із завданнями на знаходження суми і різниці. 
До годівниці прилетіли 3 синиці і 2 горобця. Скільки всього пташок зібралися пообідати? / Завдання на знаходження суми. /
У зайчика було 4 морквини. Він з´їв 1 морквину. Скільки залишилося? / Завдання на знаходження різниці. /
Прийшла пора ознайомити дитину з самим поняттям "задача", її структурою. 
Розкажіть, що в завданні є умова, питання, рішення і відповідь. Нехай малюк сам навчиться складати завдання, пропонуючи вирішити їх вам і іншим дітям. Звертайтеся до нього з проханням придумати завдання, скажімо, з числами 3 і 2. 
Пограйте в гру "Знайди задачу". У запропонованому вами оповіданні повинна міститися завдання, а дитина її "знаходить", відрізняючи від загадок і просто питань. 
Для вирішення можна ввести нові види завдань, наприклад:
В Олексія було 5 червоних кубиків, а синіх - на 1 менше. Скільки синіх кубиків в Олексія? 
На арені цирку виступають 4 тигра і 3 лева. На скільки більше тигрів, ніж левів? 
Виробляючи обчислення в ході вирішення завдань, діти можуть користуватися фішками (вони замінюють предмети, про які йдеться в задачі). Фішками послужать вирізані з картону квадратики, кружечки тощо. 
Тепер поговоримо про складання і віднімання в межах 10-ти 
Малюк отримує достатню кількість усних вправ у ході вивчення складу чисел і вирішення задач. Крім цього, потрібно ознайомити дитину з поняттями "сума", "різниця", знаками "плюс" і "мінус", "дорівнює" і навчити "записувати" приклади. Малюк ще не вміє писати, але він може "викласти" їх за допомогою виготовлених вами або куплених карток (цифри і знаки). 
Займаючись з дитиною, грайте в "школу", причому ви повинні виступати як вчителем, так і учнем. Не забудьте записати в учні улюбленого ведмедика, ляльку Барбі і всіх бажаючих членів сім´ї. Бабуся вашого малюка напевно зрадіє, якщо строгий "вчитель" поставить їй "п´ятірку" за правильно виконане завдання. 
Готуючи дитину до школи, батьки повинні пам´ятати, що добитися засвоєння необхідного навчального матеріалу - не першорядне завдання. Головне - викликати в малюка інтерес до навчання, бажання піти до школи. 
Уникайте перевантажень при навчанні, не чекайте, коли дитина втомиться або їй стане нудно. "Урок" краще закінчити до того, як пізнавальна активність малюка почне падати. Визначити це дуже просто: якщо в кінці заняття ваша дитина просить "ще трошки порахувати" - ви на вірному шляху. 
счетчик посещений